Dnes je Pátek - 10.07.2020
Svátek slaví: Libuše, Amálie | sv. Amálie z Maubegue (Libuše)
Zítra: Olga | sv. Benedikt, patron Evropy

Náměstek Kalina pozval do Jihlavy novináře a jeho Putinovy agenty

30.05.2016 18:00

Jihlava – Jak ruští agenti pronikají i mezi české generály, proč je Rusům vlastní expanzivní politika a jak se šíří ruská propaganda na webu. Na tyto a další otázky má odpovědět beseda s redaktorem Respektu Ondřejem Kundrou, který v pondělí 30. května v 18 hodin v gotické síni jihlavské radnice představí svou knihu Putinovi agenti. Diskutovat s ním bude historik Michal Stehlík.

Besedu inicioval náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). „Téma je mi blízké a je aktuální. Bezpečnostní rizika Putinovy politiky se opět odhalila během rusko-ukrajinského konfliktu a při dezinformacích ruské propagandy při uprchlické krizi. Rusko stále neztrácí zájem o Česko, proto je pro mě pořád bezpečnější přimknout se k EU a plnit své závazky vůči NATO,“ říká Kalina. Akcí chtějí lidovci navázat na přednášku České křesťanské akademie o Rusku, kterou v Jihlavě měl místní rodák zpravodaj ČT Josef Pazderka.

Ondřej Kundra je novinář, který se mj. věnuje investigativním tématům, nefunkčnosti justice a činnosti tajných služeb. Od roku 1999 spolupracuje s týdeníkem Respekt, nyní vede jeho domácí redakci. V roce 2011 získal novinářskou Křepelku. V anotaci jeho nové publikace Putinovi agenti (nakl. Bizbooks) stojí: „Vstup Česka do NATO a EU ve veřejnosti posílil přesvědčení, že nám žádná velká rizika nehrozí. Jenže zatímco jsme se věnovali byznysu, cestování, zábavě nebo práci, Rusko odsud nestáhlo své agenty, naopak v posledních letech jejich řady výrazně posílilo. Dostali řadu úkolů, politické krytí od vedení Kremlu.“ (tz) 

 

 

 

xmlns:fb="http://www.facebook.com/2008/fbml