Dnes je Čtvrtek - 25.04.2024
Svátek slaví: Marek | sv. Marek
Zítra: Oto | sv. Richarius / Kletus

PODOLSKÉ POSVÍCENÍ V JEMNICI

Město Jemnice bylo po staletí rozděleno na dvě části - na Jemnici a Podolí. Podolí bylo odnepaměti samostatné a mělo svého rychtáře, který skládal účty jemnické vrchnosti. Svoji samosprávu a vlastní rozpočet mělo až do roku 1921.

Kostel sv. Jakuba v Podolí byl farním kostelem pro celou Jemnici až do roku 1658, kdy byla fara přenesena do města, a farním kostelem se stal kostel sv. Stanislava. To znamená, že v něm byli křtěni nově narození a uzavírali manželství obyvatelé celé Jemnice a okolí přináležejícího ke zdejší farnosti. Kostel obklopuje hřbitov, který byl a dodnes je společný pro obě části.

Posvícení se slaví se o sv. Bartoloměje, z čehož někteří usuzují, že patronem původního kostela v Podolí, románské rotundy, byl světec tohoto jména. Kostel je pojmenován po svatém Jakubovi, který má svátek 25. července. Protože v této době byly žně v plném proudu a nebyl na slavení čas, mohlo být, z praktických důvodů, posvícení slaveno až v den zasvěcení kostela, tj. na sv. Bartoloměje.

Posvícení měla dvě části, a to část církevní, zpravidla to byla slavnostní mše, a části světské. Obyčejně se slavila o patrociniích kostelů a trvala tři dny. Zvali se na ně příbuzní a známí a lidé při nich utráceli peníze a zanedbávali čas. To se nelíbilo císaři Josefu II. V rámci svých církevních reforem zavedl tzv. „císařské posvícení“, které se mělo konat ve všech farnostech a v jeden den. Termín byl stanoven na třetí říjnovou neděli po sv. Havlu. Císař však byl velmi zklamán, protože císařské posvícení se slavilo ve většině farností, ale původní posvícení se slavit nepřestalo.

 

Program letošního posvícení 

Posvícení se započalo slavit v sobotu 29. srpna, kdy se odpoledne sešly děti a mládež a nazdobily posvícenskou májku, kterou věnuje ze svého lesa Město Jemnice, které je spolupořadatelem posvícení s Městskou organizací KDU-ČSL Jemnice.

V podvečer od 19 hodin se už schází lidé nejen z Podolí a za pomoci jemnických dobrovolných hasičů vztyčí na pravý břeh řeky Želetavky barevně opentlenou májku, která je i hlavní cenou v půlnoční tombole.

Večer už v místní restauraci teče nejen pivo proudem a parket je naplněný. K tanci a poslechu hrála místní hudební trio Malá jemnická kapela.

Neděle patřila už odpočinku a vydatnému obědu. Ještě předtím od 11. hodin se v kostele sv. Jakuba konala Posvícenská mše svatá. Tu letos sloužil  Mons. Jelínek.

Jiří Prokeš

xmlns:fb="http://www.facebook.com/2008/fbml