Dnes je Pátek - 26.04.2024
Svátek slaví: Oto | sv. Richarius / Kletus
Zítra: Jaroslav | sv. Simeon Jeruzalemský / sv. Zita

KDU-ČSL Vysočina

Syndikovat obsah
Aktualizace: 7 let 46 týdnů zpět

Komentář poslance Víta Kaňkovského k novele insolvenčního zákona

5. Červen 2016 - 22:07

Tiskové prohlášení, 3. 6. 2016 Komentář poslance Víta Kaňkovského k novele insolvenčního zákona, která byla dnes poslanci poslána do druhého čtení.

Vít Kaňkovský: "Vítám, že si návrh klade za cíl zatočit s parazity, kteří chtějí vydělat na neštěstí jiných. Ovšem návrh má i některá úskalí. Jako zásadní úkol vidím zachovat činnost občanských poraden, které nejlépe fungují jako poradenská instituce a prakticky chystají nejvíce návrhů na oddlužení. Dle návrhu zákona by jejich činnost byla ve stávající podobě prakticky znemožněna. Ve spolupráci s Charitou ČR a Asociací občanských poraden jsme připravili pozměňovací návrh, který by měl tuto nebezpečnou situaci vyřešit a fungování občanských poraden zachovat."

číst dál

Fotogalerie z Farního dne v Kamenici

31. Květen 2016 - 10:11

Ochutnávka zde, ostatní fotky na facebooku (jedním kliknutím).

 

číst dál

Poslanecká návštěva se nesla ve znamení nedostatku lékařů i těžby uranu

31. Květen 2016 - 9:15

Vysočina – Nedostatek zdravotnického personálu, financování sociální péče, ale i provoz mlékárny a těžba uranu. To jsou témata, která lékaře a vysočinského poslance Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) provázela uplynulý týden při jeho návštěvě Moravských Budějovic, Jemnice, Polné a Věžnice.

Ve středu si v doprovodu zastupitele Petra Žáka prohlédl Domov sv. Antonína v Moravských Budějovicích, který má kapacitu 80 lůžek a jehož zřizovatelem jsou boromejky. Poskytuje bydlení pro seniory a zdravotně postižené a také odlehčovací služby. Poslanec hovořil s jeho ředitelem Ladislavem Chloupkem a na následné besedě s obyvateli a zaměstnanci domova se vyjadřoval hlavně k nedostatku zdravotnického personálu, dalšímu vzdělávání lékařů nebo financování sociální péče.

„Nedostatek lékařů a sester je ještě důležitější věcí než vybavení nemocnic supermoderními přístroji. Stipendia pro mediky a další formy motivace pro zdravotníky musíme hledat na všech úrovních,“ domnívá se poslanec, který s ředitelem probral i plánované investiční akce za podpory dotací státu.

číst dál

Den KDU-ČSL

30. Květen 2016 - 14:22

Náměšťefst 2016

30. Květen 2016 - 10:25
Začátek: 23.06.2016 18:15 Konec: 23.06.2016 18:15 Začátek: 23.06.2016 18:15 Konec: 23.06.2016 18:15

číst dál

Kraj slíbil, že opraví silnici do Benetic

27. Květen 2016 - 9:23

Ledečsko – „Konečně se aspoň něco děje, ale i přesto nás Kraj Vysočina dlouhodobě přehlíží a nechce naslouchat našim problémům. Ta silnice přeci musí někomu patřit," tvrdí předsedkyně osadního výboru v Beneticích na Ledečsku Květa Pejcharová.

Na základě intervence europoslance Tomáše Zdechovského totiž kraj opraví kritické úseky účelové silnice mezi obcemi Benetice a Vilémovice. Konkrétně se jedná o tři největší výmoly na vozovce, které by měly být zasypány.

„V Beneticích žije pětadvacet obyvatel, především hodně starých lidí, kteří jsou často odkázáni na pomoc druhých. Pravidelně sem dojíždí například geriatrická sestra a vozy záchranné služby. Výjimkou nejsou ani kamiony, které sem dovede navigace, jako nejkratší cestu z Ledče nad Sázavou do Světlé nad Sázavou," uvedla Pejcharová. Ta podotkla, že podél silnice nejsou příkopy, a voda tak stéká po silnici.

„Každopádně jsem ráda, že po těch letech se aspoň něco podařilo, ale bohužel to nic neřeší. Stále jde o silnici, kde může jít doslova o život," posteskla si Pejcharová. Podle ní jezdí po silnici i těžká technika, především dřevorubci.

číst dál

ČRo, Vít Kaňkovský v pořadu "Den podle ..."

26. Květen 2016 - 22:50

25.5.2016 17:10

Protikuřácký zákon Poslaneckou sněmovnou PČR neprošel a vyvolal koaliční roztržku. Novým guvernérem ČNB se stal Jiří Rusnok. Ukrajinská letkyně Naďa Savčenková se vrátila do vlasti. Co nového na syrských bojištích? Moderuje Libor Dvořák.

číst dál

Farní den v Kamenici

26. Květen 2016 - 11:00
Začátek: 28.05.2016 15:00 Začátek: 28.05.2016 15:00

číst dál

Protikuřácký zákon podpořili jen čtyři poslanci z Vysočiny

26. Květen 2016 - 10:01

Havlíčkobrodský deník | 26.5.2016 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: (mm) 


Vysočina – Jen čtyři z jedenácti poslanců zvolených v Kraji Vysočina včera podpořili protikuřácký zákon.
Pro omezení kouření v České republice hlasovali tři zástupci ČSSD – hejtman Jiří Běhounek, Pavel Antonín a Karel Černý. Zákon podpořil rovněž lidovec, lékař Vít Kaňkovský.
Proti novému zákonu se postavili Jana Fischerová z ODS a Martin Lank zvolený za Úsvit.
Hlasování se zdrželi tři zástupci ANO – Josef Kott, Karel Tureček a Zuzana Šánová, a Josef Zahradníček z KSČM. Jeho stranický kolega Pavel Kováčik vůbec nehlasoval.

číst dál

KDU-ČSL: Žádáme svolání koaliční rady, ANO porušilo koaliční smlouvu

25. Květen 2016 - 17:06

Tisková zpráva, 25. 5. 2016

Sněmovna po řadě dnešních dopoledních hlasování neschválila přijetí protikuřáckého zákona. Nepodpořila ho většina poslanců hnutí ANO.

„Hnutí ANO jasně porušilo koaliční smlouvu a dalo najevo, že pohrdá prací Poslanecké sněmovny. Budeme požadovat, aby byla svolána koaliční rada. Je to pro nás zásadní věc. Toto jednání navíc není ojedinělé,“ řekl Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL.

„Poslanecký klub KDU-ČSL se vždy zasazoval o zařazování tohoto bodu na jednání sněmovny bez odkladu. Prosazovali jsme co nejpřísnější podobu zákona. Po odborných konzultacích jsme přistoupili pouze na přesně definovanou toleranci elektronických cigaret a vodních dýmek. Vládní návrh bez upozornění, dokonce bez vyjádření, v čem vidí problém, shodilo hnutí ANO. V budoucnu nehodlám čekat na další selhání tohoto hnutí v komunikaci a odmítám riskovat podobné diletantské, nepochopitelné a nefér jednání,“ řekl Jiří Mihola, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Mihola dále doplnil, že hnutí ANO již dříve deklarovalo, že předlohu podpoří a koaliční partnery na změnu názoru neupozornilo.

„Do poslední chvíle tento návrh nikdo nerozporoval, je to otázka na hnutí ANO. Pokud mělo s nějakými pozměňovacími návrhy problém, existovala možnost, jak je například v rámci přestávky koaličně projednat. To se nestalo. My se domníváme, že takto se v koalici prostě nepostupuje,“ řekl Vít Kaňkovský, místopředseda Výboru pro zdravotnictví.

číst dál

Opravené varhany v Osové Bítýšce vyhrály krajskou soutěž. Mám radost, říká starosta Josef Mach

25. Květen 2016 - 10:16

Osová Bítýška - Celkem 609 lidí dalo v anketě Zlatá jeřabina hlas restaurování varhan v Osové Bítýšce, což znamenalo vítězství v kategorii Péče o kulturní dědictví. Pro krajskou cenu si pojede dlouholetý starosta obce Josef Mach (KDU-ČSL) spolu s místním farářem Jiřím Jenišem.

Obec totiž opravu v celkové hodnotě asi 1,4 milionů korun podpořila částkou 900 tisíc korun. „Farnost se snažíme podporovat dlouhodobě, například jsme dali čtvrt milionu na opravu zdi u kostela. Já musím zastupitelům poděkovat za velkorysost. A zároveň jim vždycky říkám, že tyto darované peníze se nám určitě nějak oklikou vrátí – už se to kolikrát stalo třeba velkou dotací na sportoviště nebo čističku,“ říká Josef Mach.

Z ocenění má o to větší radost, že opravu mu už pochválili i přední odborníci na varhany. „Byl tu muzikant, který působí v mezinárodní porotě varhaníků. Říkal mi, že by si na ně chtěl zkusit zahrát čtvrt hodiny. Nakonec po dvou hodinách přišel nadšený a povídá: Pane starosto, máte opravdu jedinečný nástroj,“ dodává starosta Osové Bítýšky.

Obec se podle něj nechtěla smířit s variantou, že by se zchátralé varhany zbouraly a místo nich postavil modernější nástroj. „Měli jsme štěstí, že jsme sehnali špičkového odborníka na opravu,“ doplňuje Josef Mach. Tím byl Dalibor Michek, který vzácné mechanické varhany Františka Svítila z roku 1872 zachránil od červotoče, takže nyní už slouží nejen při mších, ale i při koncertech. Na restaurování varhan se kromě Osové Bítýšky podíleli i farníci, okolní obce farnosti a Kraj Vysočina. Odměnu za vítězství ve Zlaté jeřabině (30 tisíc korun) by místní duchovní správce rád věnoval na centrum mládeže, konkrétně například na mobilní ozvučení.

číst dál

Výročí popravy Jana Buly uctili pietou, přednáškou a mší

24. Květen 2016 - 10:13

Jihlava, Rokytnice nad Rokytnou – „Věřím, že můj krátký život nebyl nadarmo. Měl jsem mnoho plánů, ale stačí maličkost, a je po všem,“ napsal večer před svou smrtí 32letý P. Jan Bula. Právě tyto věty citoval u jihlavského památníku monstrprocesů 50. let historik Michal Stehlík v pátek 20. května, v den 64. výročí jeho popravy.

Ve své přednášce v aule Vysoké školy polytechnické, kde ho přivítala prorektorka Alena Štěrbová, Stehlík zdůraznil, že tehdejší Státní bezpečnost vraždu v Babicích využila jako záminku k rozpoutání teroru. Stejně jako čtyři oběti z první vlny poprav byl i Jan Bula popraven za událost, na které se nemohl podílet, protože byl uvězněn už dva měsíce před ní.

číst dál

Jsem proti bourání hotelu i proti stavbě Lidlu, ale město to bohužel neovlivní

24. Květen 2016 - 9:33

Telč – Řada médií už popsala, že se v Telči má bourat bývalý hotel U Nádraží a místo něj má vzniknout také supermarket. Odpůrci demolice se s určitou nadějí obracejí na nás jako město. Rozumím jim a my nevzdáváme snahu tomu zamezit, ale naše možnosti jsou bohužel velmi omezené.

K nemovitosti mám osobní vztah, protože ho kdysi vlastnil otcův bratránek. Nikdo ho ale nevlastnilo město. Když jsme se na radnici dozvěděli, že se chystá demolice a přeměna na nové využití včetně supermarketu (zřejmě Lidl), usilovali jsme o to, aby k tomu nedošlo. V tom nás podpořilo i místní pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Jenže pak to bylo telečskému pracovišti odejmuto a majitel si našel cestu, jak věc obejít „výš“ – až mu krajský úřad demolici povolil.

číst dál

Tisková zpráva: Lidovci to nemají na salámu. Lídr Kalina odstartoval kampaň, při které bude stíhat elektrokolo

23. Květen 2016 - 16:12

Vysočina – Lepší sjednocení dopravy, zdvojnásobení Programu obnovy venkova, méně uvolněných politiků v orgánech kraje, kamenný hospic a motivace zdravotnického personálu k práci na Vysočině. To je část programu vysočinské KDU-ČSL pro krajské volby 2016, který při dnešním (23. 5.) startu kampaně představil lídr kandidátky, náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina.

„Nejsme akademici ani pragmatici, ani přestřihávači pásek. Chceme být „dělníky politiky“, kteří věci veřejné berou jako službu. Vysočina je krajem, kde lidé rádi bydlí, ale musí tu mít dostupné služby, efektivní dopravu, kvalitní zdravotnictví a sociální péči, a soběstačnější zemědělství. Mírně provokativním heslem Nemáme to na salámu! KDU-ČSL Vysočina chceme vyjádřit, že nám Kraj Vysočina není lhostejný, že nám na něm záleží a že nám to není jedno. A také tím chceme vybudit lidi, aby nám sami řekli, co jim v kraji vadí a co chtějí zlepšit,“ řekl Kalina.

číst dál

Jsem hrdý, že jsem venkovan

20. Květen 2016 - 12:47

Přímý pohled Pavla Janouška

Lidé rádi staví na venkově. Líbí se jim klidné a zdravé prostředí a příroda kolem obce. Ocení i to, že na venkově lidé víc drží pohromadě a lépe vědí, co jeden od druhého čekat. Mně osobně se spolužáky z místní malotřídky pořád spojuje „zvláštní pouto”, i když jsme se po škole rozešli každý jinam. Lidé na vsi také umí společně uspořádat nějakou akci. Ideální je, když se na vsi udrží škola, obchod a další služby. Učitelé na městských či středních školách prý žáky z venkova poznají podle toho, že jsou šikovnější a pracovitější. Pokud se navíc děti na vsi zapojí do místních spolků, má obec vyhráno. Tyto zájmové a sportovní sdružení jsou totiž zdravým jádrem obcí, a proto je třeba je podporovat. Nevýhodou bydlení na venkově je nutnost mít auto, aby člověk mohl jezdit za lékařem, do práce a do školy. Na vsi, zvlášť na chalupě se zahrádkou, se také víc fyzicky pracuje – o sobotách i o všedních dnech odpoledne a navečer. Odměnou je snad jedině o něco větší soběstačnost v potravinách a v palivu. Venkov tak má své plusy a minusy. Pro mě osobně plusy převažují a jsem hrdý na to, že jsem venkovan.

Ing. Pavel Janoušek, starosta obce Oslavice

 

 

číst dál

Výročí popravy kněze Jana Buly připomene přednáška, mše a pieta

18. Květen 2016 - 10:59

Jihlava, Rokytnice nad Rokytnou – Pater Jan Bula, jedna z hlavních obětí babického procesu, byl oběšen 20. května 1952 v Jihlavě. Po 64 letech jeho smrt tento pátek připomene Den Jana Buly.

Program začne v Bulově působišti v Rokytnici nad Rokytnou v pět hodin ráno, kdy místní kněz P. Jiří Plhoň odslouží jitřní smírčí pobožnost. V aule Vysoké školy polytechnické v Jihlavě mohou pak zájemci ve 14.45 hodin navštívit přednášku historika Michala Stehlíka, který se babickému případu dlouhodobě věnuje.

„Proces je opředen řadou mýtů. Dnes je hlavně neuvěřitelné to, jak rychle byly vyneseny rozsudky. První soud se konal za deset dní, aniž by byly provedeny základní expertizy. Po letech zkoumání se nedomnívám, že by StB byla hlavním režisérem samotné akce v babické škole, ale ihned ji využila jako záminku k rozpoutání monstrprocesů,“ uvádí Stehlík, jehož příbuzní byli také odsouzeni (Ludvík Stehlík st. 20 let a Ludvík Stehlík ml. 21 let žaláře).

Po jeho přednášce se uskuteční pietní akt u památníku obětem monstrprocesů před jihlavskou polytechnikou, na který je pozván i člen rady Konfederace politických vězňů Karel Linhart. Poté se účastníci přesunou do Rokytnice nad Rokytnou, kde se v 18.30 bude konat mše svatá. „Naší obce se proces dotkl přímo:kromě P. Buly další trest smrti a několik dlouholetých žalářů. Dodnes si celou věc připomínáme,“ říká někdejší starosta obce Josef Herbrych.

Program Dne Jana Buly, pátek 20. května:

5.00     jitřní smírčí pobožnost v Rokytnici nad Rokytnou
14.45   přednáška doc. Michala Stehlíka v aule VŠP Jihlava

16.45   pietní akt u památníku obětem justičních vražd před polytechnikou v Jihlavě

18.30   mše svatá v Rokytnici nad Rokytnou

Akci zaštítili místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, poslanec Vít Kaňkovský a primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

číst dál

Přehrada na Oslavě? Ptát se místních

17. Květen 2016 - 9:20

Přímý pohled Josefa Herbrycha

Nedávno vyvolaly vzrušení zprávy o záměru přehrady v údolí řeky Oslavy, které se dotýká i Vysočiny. Voda je základním předpokladem života. V řekách a potocích dokáže vytvořit překrásné přírodní scenérie, kdy se jako stříbrná stuha line čarovnými údolími. Dokáže se však i krajinou prohnat děsivou silou a ničit vše, co stojí v cestě. Po zkušenostech z posledních suchých let ožívá otázka hospodaření s vodou a snaha o její udržení v krajině. Také ale musíme být připraveni na situaci, kdy je vody příliš. Naštěstí se v tomto ohledu začíná krajina měnit k lepšímu. Objevují se nové rybníky, tůně a poldry chránící před velkou vodou. Není náhoda, že se tyto „nové“ plochy objevují většinou tam, odkud kdysi zmizely, protože člověk si myslel, že změní zákonitosti přírody. Pokud by se v malém důsledněji dařilo zadržovat vodu, asi by žádná přehrada být nemusela. Jenže žijeme mezi silnicemi, parkovišti, obchodními centry a kukuřičnými poli, a nejde to jen tak změnit. Proto se může přehrada bohužel zdát jako menší zlo. Ale nejdůležitější je ptát se lidí přímo z dané oblasti, jak a s čím chtějí žít.

Josef Herbrych, lídr KDU-ČSL za Třebíčsko

číst dál

Kraj v paliativní péči mlží a mate lidi, tvrdí zastupitelé KDU-ČSL

11. Květen 2016 - 13:50

Sociální komise kraje 22. dubna všemi 12 hlasy doporučila odložit projednání záměru komplexní paliativní péče. Přitom hejtman Jiří Běhounek zastupitelům do materiálů posledního zastupitelstva (10. května) uvedl, že komise ho doporučila projednat. To byl hlavní důvod, proč zastupitel Jan Kasal (KDU-ČSL) navrhl stažení záměru z jednání zastupitelstva (bod 13).

Je tam evidentní rozpor. Jsem si vědom, že komise má jen poradní hlas, přesto nepamatuji, že by zastupitelstvo nereflektovalo její stanovisko,“ řekl. „Na to, proč je v tlumočení usnesení komise nepravda, nám nikdo neodpověděl, ačkoli jsme o odpověď žádali,“ doplnil ho v diskusi Václav Kodet.

Druhým důvodem ke stažení byl samotný 32stránkový záměr paliativní péče. „Mluví se v něm o možnosti kamenného hospice. Chválím. Jenže jinde se zmiňuje navýšení paliativních lůžek v nemocnicích (Nové Město n. M. či Třebíč) o 15. To ale fakticky znamená, že by se počet paliativních lůžek v kraji zvýšil na 25 až 30, což je strop pro pojišťovny, který jsou ochotny financovat. Tohle vedení kraje určitě ví. Co tedy preferuje? Žádám, aby jasně definovalo, jakou cestou se chce ubírat, zda podpoří kamenný hospic jako chybějící článek, nebo bude chtít kromě paliativních lůžek v Jihlavě ještě další jinde. Obojí je z hlediska úhrad nemožné,“ říká lékař a krajský zastupitel Vít Kaňkovský (KDU-ČSL)

číst dál

Je třeba spořit na horší časy

10. Květen 2016 - 11:13

Vystudoval jsem Vysokou školu zemědělskou, pracoval v STS Hustopeče u Brna a v ZZN Pelhřimov. Teď jsem vedoucím ekonomem jihlavských lesů. Žiji v Častrově na Pelhřimovsku, kde jsem byl tři období starostou. V roce 2001 jsme získali titul Vesnice Vysočiny.

I po vzoru mého příbuzného plk. Tomáše Houšky, který radši zemřel, než aby gestapu prozradil vojenské informace, je mým heslem: „Když je v zemi nepřítel, čestný muž nedělá kariéru.“ Každý by měl bránit, aby se v zemi nepřítel neobjevil. Tři roky jsem působil jako krajský radní pro majetek a finance a tomuto tématu se věnuji i jako zastupitel kraje. Vadí mi, když někdo žehrá na nedostatek peněz. Kraji se teď stejně jako celé zemi nevede špatně, a proto je odpovědné tvořit rezervu pro horší časy nebo na nové problémy jako sucho. Když jsem v roce 2008 končil v radě kraje, předával jsem příští vládě zůstatek bankovních účtů ve výši přes 2 miliardy a řadu projektů připravených k financování. Totéž čekám od ČSSD a KSČM. Mojí zásadou je hospodařit odpovědně, brát si úvěry jen na spolufinancování (mj. opravy silnic) a u dotací nejprve zvážit smysl projektu a provozní náklady.

Miroslav Houška, krajský zastupitel 

 

číst dál

xmlns:fb="http://www.facebook.com/2008/fbml